Roll of Honour

No Names of High Commissioners Tenure
1. H.E. Justice Abdul Hakim 01.07.1976 – 24.09.1977
2. H.E Mr. M. M. Rezaul Karim 23.06.1978 – 13.12.1979
3. H.E Mrs. Tahmina Khan 22.01.1980 – 31.05.1982
4. H.E Mr. A. H. F. K Sadeque 13.12.1982 – 06.03.1986
5. H.E. Mr. A. A. Noor Mohammad 23.04.1986 – 23.01.1989
6. H.E. Mr. Abdur Rahman 11.08.1989 – 21.12.1990
7. H.E. Mr. Shamsher M. Chowdhury BB 08.10.1991 – 27.11.1995
8. H.E. Mr. Masum  A. Chowdhury 1.12.1995 – 12.08.1998
9. H.E. Mr. Ashraf – ud – Doula 16.08.1998 – 2003
10. H.E. Mr. Yakub Ali 06..06.2003 – 11.07.2006
11. H.E. Mr. Md. Shahadat Hossain 28.06.2006 – 17.12.2008
12. H.E. Mr. Mahbub-uz-Zaman 30.12.2008 – 16.09.2012
13 H.E. Mr. Mohammad Sufiur Rahman 27.09.2012 – 08.08.2014
14 H.E. Mr. Tarik Ahsan 23.10.2014 – 30.06.2016